MEB E-TAB VE EĞİTİM - ÖĞRETİM

Tablet ile neler yapılabilir?

Tabletin Eğitime Katkısı

Milli Eğitim Bakanlığın ilk ve ortaöğretim okullarında eğitim ortamlarını zenginleştirmek maksadı ile dağıttığı tabletler hakkında kullanım detaylarına aşağıdan ulaşabiliriz.

Tablet Nasıl Kullanılır?

Öncelikle dağıtılan tabletlerin sadece eğitim-öğretim maksatlı kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

Tabletler ile var olan dökümün bilgi ve belgeleri okuma, inceleme: Tabletlerimiz ile Word, excel, powerpoint, pdf vb. türdeki belgeleri uygun uygulamaları yükleyerek açabilir ve bu belgeler üzerinde ufak değişiklikler yapabiliriz. (Örnek uygulama: Office sütüdio)

Not: Tabletler ile yukarıdaki belge ve uygulamaların hazırlanması çok meşakkatlidir. Tabletlerin asıl maksadı bu belgelerin kolay bir şekilde açılması ve incelenmesidir.

Tablet ile “pdf” veya “epub” türü uzantıları kullanma: Tablet bilgisayarlarımız ile kitap okumak veya kaynak dokümanları inceleyebiliriz. Özellikle az yer kaplayan epub türü e-kitapları çok rahat açabilir ve görsel zenginlikte okuyabiliriz. Bunun için Google play store’den epub açıcı uygulamalar indirmeliyiz(örn: epub reader).

Tabletin akıllı tahtaya bağlanması

Tablet bilgisayarların en önemli işlevlerinden birisi akıllı tahtalar ile bağlantı ve etkili sunum özelliğidir. Bu özelliği kullanabilmemiz için tabletimiz ile akıllı tahtanın aynı ağı kullanması gerekir. Veya iki cihazda da internet bağlantısı olmalıdır. Öncelikle hem tabletimize hem de akıllı tahtaya Team Viewer isimli küçük uygulamayı kuruyoruz. Uygulamaları çalıştırarak gerekli ilerlemeyi yapıyoruz. Hangi cihazı kullanacak isek diğerine uygulamada yazılı bağlan tuşu ve şifre ile giriş yapıyoruz. Artık tabletteki ya da akıllı tahtadaki masaüstü görünümünü diğer cihaza yansıtmış olduk.

Not:Aynı anda tüm tabletlere aynı görüntüyü yansıtabiliriz.

Tabletler ile gmail uygulamaları: Tabletimiz ile tüm gmail arkadaş çevremize aynı dökümanı drive aracı ile paylaşabiliriz. Örneğin her eğitim öğretim döneminde doldurulan öğrenci tanıma fişlerini gmail doküman hazırlama araçları ile hazırlayıp anında doldurabiliriz.

Tablet ile yoklama alma: Tabletlerimiz ile gmail dökümün araçları ile hazırlayacağımız anket türü yoklama verilerini hızlıca doldurup anlık olarak idare veya veliler ile paylaşabiliriz.

Çevrimiçi Test: Bir site yahut ağ üzerinden test uygulamasını birlikte çözebilir anlık sonuç alabiliriz.

Tablet ile belge yazdırma: Tablet bilgisayarımızdaki herhangi bir belgeyi Google crome tarayıcıyı kullanarak belge yazdırabiliriz.

Tablet ile sunum yapma: Daha önce belirtilen cihazlar arası bağlantıyı sağladıktan sonra aynı sunuyu tüm sınıfa anlık olarak izletebilir ya da takip ettirebiliriz.

Tablet ile ödev hazırlama: Daha önce vurgulandığı üzere tablette bir belge ve dokümanın hazırlanması oldukça meşakkatli, zor bir iştir. Tabletlerin hazırlanan ödevlerin sunumunda kullanılması daha kolay olacaktır.

Not:Yukarıda sıralanan tüm yöntemler ve uygulamalar denenmiş ve kullanılabilirliği test edilmiştir.

Kullanım ayrıntıları daha sonra eklenecektir.